Lancea lui Horia

» Data: 15/09/2009 » Secţiunea: Sport

ivanovici

Pauza meciului Politehnica Iasi – Universitatea Craiova. La Digi Sport, “Fanatik Show” editie speciala, “probabil cel mai bun talk show din Romania”, asa cum se lauda jurnalistul care l-a facut odata terci IN FATA TUTUROR pe ex-arbitrul Toni Helesteanu, pentru a-si cere scuze ulterior, INTRE PATRU OCHI!

Ce a spus marele realizator (la propriu!): 10 minute de mirare, uimire si crucire vizavi de incredibila, neasteptata si naucitoarea varza din apararea oltenilor, in opinia domniei sale, marea favorita a intilnirii din Copou. Restul de cinci minute? Analiza pe toate partile a fazei din care Florin Costea a inscris pentru olteni, golul fiind anulat pe motiv de ofsaid. Ce-i drept, primele imagini pareau sa confirme parerea preconceputa de “lancea lui Horia”, insa pina la urma s-a vazut ca, Florin Costea era, totusi in ofsaid. Si totusi, “lancea inteapa”: la limita, domnilor, instructiunile FIFA zic ca, in  situatii de acest gen se da credit atacantului, etc…  NIMIC despre dominatia absoluta a Politehnicii Iasi in aceasta repriza!

Finalul partidei, 1-0 pentru ieseni. Pe doua canale, intervine Adrian Mititelu, patronul oltean, unul dintre cei mai virulenti critici ai arbitrilor, atunci cind crede ca Stiinta sa a fost dezavantajata. Ce zice, marele mititel? Ca echipa a jucat slab, ca trebuie intarit lotul in iarna, ca Mihai Costea nu trebuie blamat pentru ratare, ca era mai echitabil un egal(?). NIMIC despre arbitraj, despre ne-ofsaid la Florin Costea. Semn ca lancea lui Horia s-a izbit  de un scut neasteptat: Adrian Mititelu.

» Citiţi şi alte articole din secţiunea: Sport